KÂTİP ÇELEBİ Kapak Resmi
22 TL

KÂTİP ÇELEBİ

Nurettin Gemici

Kategori

Osmanlı'nın Bilgeleri

Teknik Özellikler

ISBN : 978-625-7286-06-0  •  Basım Yılı : 2021
120 sayfa  •  12x19.5 cm.

Kâtip Çelebi, XVII. yüzyıla damgasını vurmuş 49 yıllık kısa ömrüne sığdırdığı çok sayıda eserler vermiştir. Teorik eserlerin yanısıra; katıldığı savaşlara ve İstanbul’da döneminde karşılaştığı Kadızâde Mehmed Efendi gibi şahsiyetlere ve devlet kurumlarının işleyişine dâir şahit olduğu olaylara yeri geldikçe eserlerinde yer vermiştir. Öğrendiklerini sadece kendisine ve yazılı metinlere hapsetmeyerek pekçok öğrenciye aktarmıştır. Yazdıkları sadece Osmanlı coğrafyasında sınırlı kalmamış, erken dönemde Avrupa’da etkili olmuştur.
Kâtip Çelebi üstün zekâlı kimselerde ve dâhîlerde rastlandığı üzere örgün eğitimden ziyâde yetkin hocalardan dersler almıştır. Bunun yanında; otodidaktik denilen biçimde kendi-kendisini yetiştirmiştir. Birikimi, donanımı ve ilmî gayretiyle; Avrupa’da kaleme alınmış târihî ve coğrâfi eserlerin önemlilerinin çevirilerini gerçekleştirmiştir.
Bu mütevâzı çalışmada; bugüne kadar olanlardan farklı olarak derli-toplu bir şekilde Kâtip Çelebi’nin hayatı, fikirleri ve eserleri hakkında kısa ve öz bilgiler yeralmaktadır.
 

Nurettin Gemici, Diğer Eserleri

Bu yayın için yorum bulunamadı! İlk yorumu siz yazın.

Yorumunuz

 

 Toplam Görüntüleme Sayısı : 237