Mehmet Özay

Mehmet Özay

Biyografi

1969 yılında Üsküdar’da dünyaya geldi. Marmara Üniversitesi İngiliz Dili ve Eğitimi Bölümü’ndeki lisans eğitiminin ardından, aynı üniversitenin Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Enstitüsü’nde Dr. Tayfun Amman danışmanlığında hazırladığı “Anthony Giddens ve Sosyolojisi” adlı tezi ile yüksek lisansını (2000), yine aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Prof. Dr. Ali Köse danışmanlığında hazırladığı “Günümüz Sosyolojisinde Sekülerleşme-Modernleşme-Din İlişkileri” başlıklı teziyle de doktorasını tamamladı (2006).
On yılı aşkın bir süredir Açe-Endonezya ve Malezya’da yaşayan Özay, 2007-2010 yılları arasında Açe’deki çeşitli üniversitelerde dersler verdi. 2010-2013 yılları arasında Malezya Teknoloji Üniversitesi (UTM) Eğitim Fakültesi’nde görev yaptı.
Telif eserleri şunlardır: Sekülerleşme ve Din (İz Yayıncılık, 2007); Açe Kitabı (Fide Yayınları, 2006); Açe: Güneydoğu Asya’da Bir İslam Beldesi (“Adil Yurtkuran” müstear ismiyle, İlke Yayıncılık, 2006), Arakan Müslümanları: Kaybolmaya Yüz Tutmuş Bir Halkın Hikâyesi (Okur Kitaplığı, 2013), Açe Seyahat Notları (Bandar Publishing, 2013), Kesultanan Aceh dan Turki: Antara Fakta dan Legenda (2013).
Ulusal ve uluslararası akademik dergilerde yayımla-nan çok sayıdaki makalesinin yanı sıra, uluslararası konferanslarda birçok bildiri sunan Özay, 2005 yılından bu yana bazı medya organlarında analiz haber başta olmak üzere gezi, kültür sanat vb. alanlarda yazılar kaleme almaktadır.

Yazarın Tüm Eserleri

tüm yazarlar »