Abdulvahhab El-Efendi

Abdulvahhab El-Efendi

Biyografi

Harum, Wales ve Readıng üniversitelerinde eğitim gören siyasetbilimci yazar el-Efendi, ‘Turabi Devrimi’, ‘Nasıl Bir Devlet?’ ‘Sudan'da Devrim ve Politik Reform’, ‘Modernite ve İslam'ı Yeniden Düşünme’, ‘Devlet Barışı için: Sudan'da Çatışma ve Demokrasinin Geleceği’, ‘Müslüman Kalplerin ve Zihinlerin Fethi: Birleşik Devletler Reform Perspektifi ve Yerel Diplomasi Stratejileri’, ve ‘Muhammed Hakkında’ adlı eserleri kaleme aldı.

2004 yılında ‘Arap İnsan Gelişimi raporu: Arap Dünyası’nda Özgürlüğe Doğru’nun yazar grubunda yer aldı ve danışma kurulu üyeliği yaptı. Ayrıca ‘İslam’ın İngiltere’deki Karşılığı: Açıklayıcı Perspektifler’ adlı çalışmanın da ortak yazarlarındandır.

Prens Al-Waleed b. Talal Merkezi’nin Çağdaş İslami Araştırmalar grubunda Danışma Konseyi üyeliği yapan el-Efendi, Inter-Africa Grubu’nun (Addis Ababa) Yönetim Kurulu üyesi ve Uluslararası İslami Diyalog Forumu (İngiltere) vasisidir.

Cambridge Üniversitesi’nde İslami Araştırmalar Merkezi’nde konuk araştırmacı olarak görev alan el-Efendi, bundan önce de konuk araştırmacı profesör olarak Norveç Christian Michelsen Enstitüsü’nde (1995 ve 2003), Northwestern Üniversitesi’nde (2002) ve Uluslararası İslami Düşünce ve Medeniyet Merkezi’nde (Kuala Lumpur-2008) görev yapmıştır.

Abdulvahhab el-Efendi’nin Yazı ve makaleleri pek çok önemli dergi ve gazetede yayımlanmıştır. Bunlar arasında ‘The International Journal of Middle Eastern Studies’, ‘African Affairs’, ‘Journal of International Affairs’, ‘Encounter’, ‘The Muslim World’, ‘Journal of Intervention and Statebuilding’, ‘Harvard Middle Eastern and Islamic Review’ ve ‘Contemporary Arab Affairs’ sayılabilir. El-Efendi ayrıca pek çok yayının ortak yazarlığını yapmıştır.

2006 yılında İslami Düşüncede Yaratıcılık ile ‘Muslim News Allama Iqbal’ ödülünü kazanana el-Efendi,

2009 yılında ‘Global Belirsizlikler Araştırma Programı Konseyi’ne olan katkısından dolayı ESRC Bilim Kurumu Üyeliği ile ödüllendirilmiş ve British Muslims and Islamophobia Komisyonu’na üye olarak seçilmiştir.

 

Yazarın Tüm Eserleri

tüm yazarlar »